VS-50PF140W
Manufacturer Part Number:
VS-50PF140W
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.4KV 50A DO203AB
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
50A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 160°C
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-203AB (DO-5)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 125 A