APT60S20SG/TR
Manufacturer Part Number:
APT60S20SG/TR
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 75A D3PAK
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
75A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 mA @ 200 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
55 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D3Pak
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 60 A