KCH30A20
Manufacturer Part Number:
KCH30A20
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 30A TO247
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300 µA @ 200 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-247-3
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920 mV @ 15 A