KCQ60A03L
- Manufacturer Part Number:
- KCQ60A03L
- Manufacturer/Brand:
- Ethertronics/AVX
- Part of Description:
- DIODE SCHOTTKY 30V 60A TO247
- Manufacturer :
- Ethertronics/AVX
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Single
- Capacitance @ Vr, F :
- Current - Average Rectified (Io) :
- 60A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 25 mA @ 30 V
- Diode Type :
- Schottky
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- -40°C ~ 150°C
- Package / Case :
- TO-247-3
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-247
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 30 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 500 mV @ 30 A