CDLL0.5A20
Manufacturer Part Number:
CDLL0.5A20
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA DO213AA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
50pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
500mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 20 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 125°C
Package / Case :
DO-213AA
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-213AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
650 mV @ 500 mA