DPG30I600PM
Manufacturer Part Number:
DPG30I600PM
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
DIODE GP 600V 15A TO220ACFP
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
26pF @ 400V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250 µA @ 600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
25 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220ACFP
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.52 V @ 30 A