APT15DQ100BG
Manufacturer Part Number:
APT15DQ100BG
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1KV 15A TO247
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 1000 V
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-247-3
Reverse Recovery Time (trr) :
235 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247 [B]
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3 V @ 15 A