LXA15T600
Manufacturer Part Number:
LXA15T600
Manufacturer/Brand:
Power Integrations
Part of Description:
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC
Manufacturer :
Power Integrations
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250 µA @ 600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
TO-220-2
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
25 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3.1 V @ 15 A