VS-15ETH03STRRHM3
Manufacturer Part Number:
VS-15ETH03STRRHM3
Part of Description:
DIODE GEN PURP 300V 15A TO263AB
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40 µA @ 300 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
40 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-263AB (D²PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
300 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25 V @ 15 A