VS-12TQ045SHM3
Manufacturer Part Number:
VS-12TQ045SHM3
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 15A TO263AB
Capacitance @ Vr, F :
900pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.75 mA @ 45 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-263AB (D²PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
560 mV @ 15 A