FRQS20A065
Manufacturer Part Number:
FRQS20A065
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
DIODE SCHOT 65V 20A TO220 FM
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 mA @ 65 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220 Full-Mold
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
65 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
630 mV @ 10 A