NTS12100MFST1G
Manufacturer Part Number:
NTS12100MFST1G
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 12A 5DFN
Current - Average Rectified (Io) :
12A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
55 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
730 mV @ 12 A