V12PM45HM3/I
Manufacturer Part Number:
V12PM45HM3/I
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 12A TO277A
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
2350pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
12A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 µA @ 45 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-277A (SMPC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600 mV @ 12 A