ZLLS2000QTC
Manufacturer Part Number:
ZLLS2000QTC
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 2.2A SOT26
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
65pF @ 30V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
2.2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40 µA @ 30 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C
Package / Case :
SOT-23-6
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
6 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SOT-26
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
540 mV @ 2 A