TSSA3U60
Manufacturer Part Number:
TSSA3U60
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AC
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
610pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 µA @ 60 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
25 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
540 mV @ 3 A