NRTS6100TFSTWG
Manufacturer Part Number:
NRTS6100TFSTWG
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 6A 8WDFN
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
782pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
6A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 100 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
8-PowerWDFN
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
8-WDFN (3.3x3.3)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
680 mV @ 6 A