SD066SC100A.T2
Manufacturer Part Number:
SD066SC100A.T2
Manufacturer/Brand:
SMC Diode Solutions
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DIE
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
200pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
130 µA @ 100 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Die
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Die
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
840 mV @ 5 A