SBR8E45P5-13D
Manufacturer Part Number:
SBR8E45P5-13D
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
DIODE SBR 45V 5A POWERDI5
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
280 µA @ 45 V
Diode Type :
Super Barrier
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
PowerDI™ 5
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600 mV @ 5 A