SBR1A30T5-7
Manufacturer Part Number:
SBR1A30T5-7
Part of Description:
DIODE SBR 30V 1A SOD523
Capacitance @ Vr, F :
95pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
15 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SOD-523
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
570 mV @ 1 A