ZLLS400QTC
Manufacturer Part Number:
ZLLS400QTC
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 520MA SOD323
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
15pF @ 30V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
520mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 30 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
3 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SOD-323
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
500 mV @ 400 mA