RB161M-20TR
Manufacturer Part Number:
RB161M-20TR
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 1A PMDU
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
700 µA @ 20 V
Operating Temperature - Junction :
125°C (Max)
Package / Case :
SOD-123F
Product Status :
Not For New Designs
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PMDU
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
350 mV @ 1 A