STPS3H100UFN
Manufacturer Part Number:
STPS3H100UFN
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMAFLAT
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5 mA @ 100 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-221AC, SMA Flat Leads
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SMAflat Notch
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
760 mV @ 3 A