RB168M-60TR
Manufacturer Part Number:
RB168M-60TR
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 1A PMDU
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
SOD-123F
Product Status :
Not For New Designs
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PMDU
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
680 mV @ 1 A