SDM2A40CSP-7B
Manufacturer Part Number:
SDM2A40CSP-7B
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
DIODE SCHOTT 40V 2A X3-WLB1608-2
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
81pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 40 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
2-XDFN
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
14 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
X3-WLB1608-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
470 mV @ 1 A