PMEG2010EA-QF
Manufacturer Part Number:
PMEG2010EA-QF
Manufacturer/Brand:
Nexperia USA Inc.
Part of Description:
PMEG2010EA-Q/SOD323/SOD2
Manufacturer :
Nexperia USA Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
19pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 15 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
125°C
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SOD-323
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
550 mV @ 1 A