RB511SM-40FHT2R
Manufacturer Part Number:
RB511SM-40FHT2R
Manufacturer/Brand:
Kionix Inc.
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA EMD2
Manufacturer :
Kionix Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
100mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25 µA @ 40 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
125°C (Max)
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Product Status :
Not For New Designs
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Supplier Device Package :
EMD2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
410 mV @ 10 mA