VS-25FR100
Manufacturer Part Number:
VS-25FR100
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1KV 25A DO203AA
Current - Average Rectified (Io) :
25A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
12 mA @ 1000 V
Diode Type :
Standard, Reverse Polarity
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-203AA, DO-4, Stud
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-203AA (DO-4)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 78 A