IDT10S60C
Manufacturer Part Number:
IDT10S60C
Manufacturer/Brand:
Cypress Semiconductor Corp
Part of Description:
DIODE SIL CARB 600V 10A TO220-2
Manufacturer :
Cypress Semiconductor Corp
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
480pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
10A (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
140 µA @ 600 V
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-220-2
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
PG-TO220-2-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 10 A