VS-45EPS12L-M3
Manufacturer Part Number:
VS-45EPS12L-M3
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 45A TO247AD
Current - Average Rectified (Io) :
45A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 1200 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-247-2
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247AD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.14 V @ 45 A