APT60DQ120BG
Manufacturer Part Number:
APT60DQ120BG
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
DIODE GP 1.2KV 60A TO247
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
60A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 1200 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-247-2
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
320 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247 [B]
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3.3 V @ 60 A