P005-002-14RA
- Manufacturer Part Number:
- P005-002-14RA
- Manufacturer/Brand:
- Tripp Lite
- Part of Description:
- CORD 14AWG C14 RA TO C13 2' BLK
- Manufacturer :
- Tripp Lite
- Product Category :
- Power, Line Cables and Extension Cords
- 1st Connector :
- IEC 320-C14, Right Angle
- 2nd Connector :
- IEC 320-C13
- Approval Agency Marking :
- UL
- Approved Countries :
- United States
- Color :
- Black
- Cord Type :
- SJT
- Current Rating (Amps) :
- 15A
- Features :
- Length :
- 2.00' (609.6mm)
- Number of Conductors :
- 3
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 60°C
- Product Status :
- Obsolete
- Shielding :
- Unshielded
- Style :
- Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- Voltage Rating :
- 100 ~ 250VAC
- Wire Gauge :
- 14 AWG