IDW30E65D1
Manufacturer Part Number:
IDW30E65D1
Manufacturer/Brand:
Cypress Semiconductor Corp
Part of Description:
DIODE GP 650V 60A TO247-3-1
Manufacturer :
Cypress Semiconductor Corp
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
60A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40 µA @ 650 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-247-3
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
115 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PG-TO247-3-1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 30 A