SE20DTLG-M3/I
Manufacturer Part Number:
SE20DTLG-M3/I
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GEN PURP 400V 3.8A SMPD
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
160pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
3.8A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 400 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
330 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SMPD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 20 A