FX20K120
Manufacturer Part Number:
FX20K120
Manufacturer/Brand:
Diotec Semiconductor
Part of Description:
DIODE GEN PURP 120V 20A P600
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 120 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-50°C ~ 175°C
Package / Case :
P600, Axial
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
300 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
P600
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
120 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
940 mV @ 20 A