V30KM120HM3/H
Manufacturer Part Number:
V30KM120HM3/H
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 120V 4.1A FLATPAK
Capacitance @ Vr, F :
2.5nF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
4.1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
700 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 165°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
120 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
930 mV @ 30 A