G15H150D5
Manufacturer Part Number:
G15H150D5
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 15A POWERDI5
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
905pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 µA @ 150 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
PowerDI™ 5
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Supplier Device Package :
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
860 mV @ 15 A