BAS70-02W E6327
Manufacturer Part Number:
BAS70-02W E6327
Manufacturer/Brand:
Cypress Semiconductor Corp
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SCD80-2
Manufacturer :
Cypress Semiconductor Corp
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
1.5pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
70mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 50 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C
Package / Case :
SC-80
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
100 ps
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Supplier Device Package :
PG-SCD80-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
70 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 15 mA