VS-SD200N20PC
Manufacturer Part Number:
VS-SD200N20PC
Part of Description:
DIODE GEN PURP 2KV 200A DO205AC
Current - Average Rectified (Io) :
200A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15 mA @ 2000 V
Mounting Type :
Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 180°C
Package / Case :
DO-205AC, DO-30, Stud
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-205AC (DO-30)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4 V @ 630 A