FR85JR05
Manufacturer Part Number:
FR85JR05
Manufacturer/Brand:
GeneSiC Semiconductor
Part of Description:
DIODE GEN PURP REV 600V 85A DO5
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
85A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25 µA @ 100 V
Diode Type :
Standard, Reverse Polarity
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
500 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4 V @ 85 A