VS-35EPF06LHM3
Manufacturer Part Number:
VS-35EPF06LHM3
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GEN PURP 600V 35A TO247AD
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
35A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-247-2
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
160 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247AD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.46 V @ 35 A