STTH15RQ06W
Manufacturer Part Number:
STTH15RQ06W
Part of Description:
DIODE GEN PURP 600V 15A DO247
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 µA @ 600 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
175°C (Max)
Package / Case :
DO-247-2 (Straight Leads)
Reverse Recovery Time (trr) :
50 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-247
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.95 V @ 15 A