NRVBS4201T3G
Manufacturer Part Number:
NRVBS4201T3G
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 4A SMC
Current - Average Rectified (Io) :
4A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Reverse Recovery Time (trr) :
35 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SMC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
860 mV @ 4 A