NRVB5100MFST1G
Manufacturer Part Number:
NRVB5100MFST1G
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 5A 5DFN
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
8-PowerTDFN, 5 Leads
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
980 mV @ 5 A