RB068LAM150TR
Manufacturer Part Number:
RB068LAM150TR
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 2A PMDTM
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
SOD-128
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PMDTM
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
810 mV @ 2 A