DMA150E1600NA
Manufacturer Part Number:
DMA150E1600NA
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
DIODE GP 1.6KV 150A SOT227B
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
60pF @ 400V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
150A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 µA @ 1600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SOT-227B
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.15 V @ 150 A