VS-40HF160
Manufacturer Part Number:
VS-40HF160
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.6KV 40A DO203AB
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4.5 mA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 160°C
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 125 A