DSEI30-10AR
Manufacturer Part Number:
DSEI30-10AR
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
DIODE GP 1KV 30A ISOPLUS247
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
750 µA @ 1000 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-247-3
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
50 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
ISOPLUS247™
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.4 V @ 36 A