DSI30-12A
Manufacturer Part Number:
DSI30-12A
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO220AC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
10pF @ 400V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40 µA @ 1200 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-220-2
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.29 V @ 30 A