STPS20L15D
Manufacturer Part Number:
STPS20L15D
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 15V 20A TO220AC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
6 mA @ 15 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
125°C (Max)
Package / Case :
TO-220-2
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
410 mV @ 19 A