VS-20ETS12S-M3
Manufacturer Part Number:
VS-20ETS12S-M3
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 20A TO263AB
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 1200 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-263AB (D²PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 20 A